Çoban Kavurma Tarifi

admin 01 Şubat 2012 Çoban Kavurma Tarifi için yorumlar kapalı
Çoban Kavurma Tarifi

Protein açısından zengin olan bu tarif, içeriğindeki sebzeler sayesinde aynı zamanda vitamin ve mineral desteği de sağlıyor;
çoban kavurma, içeriğindeki et ile protein ve sebzeler ile de vitamin ve mineral desteği sağlar. Vücudun direncini arttırmada büyük rol oynayan protein ve vitaminler bağışıklık  sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı korunmamızı da sağlar.

Çoban Kavurma Malzemeleri;
250 gr. kuzu kuşbaşı
4-5 adet arpacık soğan (ikiye bölünmüş)
2 diş sarımsak (ince doğranmış)
2 adet domates (soyulmuş ve rendelenmiş)
1 yemek kaşığı biber salçası
1/2 yemek kaşığı un
1 adet kırmızı dolmalık biber
3 yemek kaşığı zeytinyağı
20 gr. tereyağı
1 bardak et suyu
Kuru kekik, tuz, karabiber

Adım Adım Çoban Kavurma Yapılışı
Zeytinyağı ve tereyağını ActiCook'a koyun. Soğan, kırmızı biber ve sarımsağı ilave edip pembeleşinceye kadar kavurun. Kuzu etini ekleyin ve 4-5 dakika daha karıştırarak kavurmaya devam edin. Un, salça, domates ve et suyunu ilave edin. ActiCook'un kapağını kapatıp 2. programı seçin ve 14 dakikaya ayarlayın.
Akıllı kontrol saatinin sinyali pişirmenin başladığını belirtir, bu sinyalle birlikte ısı kaynağını yaklaşık üçte birine kadar düşürün.
Pişirmenin sonunda pozisyonunu seçin ve buhar çıkışı tamamlanınca ActiCook'un kapağını açın. Çoban kavurmayı hafifçe süzdürüp tabaklara alın. Kuru kekik, tuz, karabiber serpiştirip servis edin

Comments are closed.