Lezzetli Mantar Yemekleri İçin

admin 08 Şubat 2012 Lezzetli Mantar Yemekleri İçin için yorumlar kapalı
Lezzetli Mantar Yemekleri İçin

Lezzetli Mantar Yemekleri Nasıl Yapılır

Mantar aldığınızda buzdolabında taze kalmasını istiyorsanız kağıt torba içerisinde saklayın. Kullanmadan önce soymanıza gerek yok, sadece kağıt havluyla silmeniz yeterli olacaktır.

Yemeklerinizde mantar kullanmak istediğinizde mantarları haşlamadan 10 dakika önce limonlu ve tuzlu suda bekletin. Mantarların renginin bozulmadığını ve daha lezzetli olduklarını göreceksiniz.

Tabi önemli olan tazelik. Mantarın kararmaması için alırken öncelikle taze olmasına dikkat etmeliyiz. Rengi beyaz olmalı. Üzeri lekelenmemiş olanları tercih etmeliyiz. Yıkarken tek tek alarak çabucak yıkamalı, suyun altında bekletmemeliyiz. Yıkama işleminden sonra istenilen şekilde doğrayarak tavaya alınır, bir parça tereyağı ile harlı ateşte karıştırarak sotelenir. Pişirirken ağzı kapatılmamalı açık olarak pişirilmelidir. Daha sonra arzu edilirse sosis ve domates ve sivri biber eklenir.

Mantar sote yaparken de, tencerenizin veya tavanızın kapağını açık bırakırsanız, hem mantarlarınız su koyuvermez hem de kararmadan pişer.

Mantar kebap yaparken etlerin arasına dizdiğiniz mantarların parçalanmasını engellemek için, mantarları önceden kaynar suda bekletmeniz yeterli.

Comments are closed.