Sağlığınız için Sebzesiz sofra kurmayın!

admin 08 Şubat 2012 Sağlığınız için Sebzesiz sofra kurmayın! için yorumlar kapalı
Sağlığınız için Sebzesiz sofra kurmayın!

Etler, posa ve C vitamininden fakir, demir, B12, folik asit ve birçok vitamin mineral yönünden zengindir. Yoğun et tüketimi; yoğun toksin almak anlamına gelmektedir ki, C vitamini gibi bir antioksidana ihtiyacımız oldukça artmaktadır. Öğününüzü planlarken bu nedenleri göz önüne almanız gerekir.

Bunun için; Etinizi olabildiğince posa ve C vitamininden zengin olan çeşitli sebzeler ile pişirin veya tüketin. Etli yemeklerde portakal suyu veya domates suyu için. Posa ve su içeriği yönünden zengin salataları sofranızdan eksik etmeyin. Böylece sindirimi zor olan etlerin, gaz, şişkinlik, kabızlık gibi rahatsızlıklar yaşatmasına engel olacaktır. Demirin emilimini artırdığı bilinen C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi kansızlık yaşayanlar için de faydalıdır.

Reddedemiyorsanız, porsiyonları küçültün?
Çok ısrar ediliyor veya çok da sevdiğiniz bir tatlıyla karşılaştınız. Abartıya kaçmadan, küçük porsiyonlarda yiyin. Size ikram edilenleri seçme şansınız varsa hamurlu tatlılar yerine daha hafif olan sütlü tatlıları tercih edin. Hamur tatlılarının yenmesi durumunda kan şekeri kontrolü için tatlı tüketiminin ardından süt veya ayran tüketin. Kahve ve çay yerine bitki veya meyve çayları tercih edin. Bayramda artış gösteren kahve ve çay tüketimi aşırı miktarlara ulaştığında uykusuzluk, mide problemleri ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilir.

Diyetiniz bozulmasın?
Diyet yapmak demek, sürekli aynı listeyi her gün her şartta yapmak demek değildir. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı yapmaktır. Hedefinizi diyet yapmak olarak koyunca, mutlaka sekteye uğrayacaktır. Ancak eğer amacınızı sağlıklı beslenmek olarak belirlerseniz; bayram, özel yemekler veya arkadaş toplantıları hiç fark etmez. Her ortamda var olan seçeneklerden, kendi mönünüzü belirleyebilirsiniz. Kurban Bayramı için de bu durum geçerlidir. Eğer şeker hastası iseniz, sizin diğer arkadaşlarınıza göre daha çok dikkat edeceğiniz şey, ara öğünleri atlamamak ve çok uzun süre aç kalmamaktır. Bunun için gideceğiniz yere ara öğününüzü de beraberinizde götürün.

Elif Yıldırım
Beslenme ve Diyet Uzmanı
  Kaynak: Takvim Gazetesi

Comments are closed.